Domowskaz – dlaczego warto korzystać z usług agenta nieruchomości?
Praca wykonywana przez pośrednika nieruchomości, może być czasami nie do końca doceniania. Gdy stajemy przed procesem zakupu domu czy mieszkania wydaje nam się, że to przecież nic trudnego i sami decydujemy się zająć transakcją od początku do końca. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, zdecydowanie warto jednak przemyśleć wizytę w biurze nieruchomości. Dlaczego? Poniżej znajdziemy ku temu kilka istotnych dowodów.
Agent nieruchomości to według ustawy o gospodarce nieruchomościami z roku 1997, osoba fizyczna, która posiada licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami*. Od roku 2013 licencja ta nie jest już wymagana, jednak pośrednik nie może rozpocząć pracy w zawodzie, dopóki nie ubezpieczy się od odpowiedzialności cywilnej. W praktyce oznacza to, że w przypadku jakichkolwiek błędów przy przeprowadzaniu transakcji, klient może wystąpić bezpośrednio do firmy, która agenta ubezpieczyła, o wypłacenie należnego odszkodowania. Nie należy to jednak do powszechnie występujących przypadków, a ubezpieczenie to jest po prostu pewnym zabezpieczeniem dla pośrednika, z którego w wyjątkowej sytuacji będzie mógł skorzystać.
Pośrednicy na rynku nieruchomości traktowani są jako eksperci w tej dziedzinie. I słusznie. Raz zdobyta przez nich wiedza jest wciąż aktualizowana, a szkolenia z zakresu wyceny, prawa nieruchomości czy też negocjacji z klientami to niemal chleb powszedni dla każdego z nich. Zmieniające się warunki na rynku czy też zagadnienia prawne nie mają zatem okazji, by umknąć jego uwadze. Stanowi to nie lada korzyść dla klienta, który mimo chęci sprzedaży lub kupna nieruchomości, nie ma w tej dziedzinie wystarczającej wiedzy.
Pośrednik obrotu nieruchomościami to jeden z tych zawodów, który powinien cieszyć się zaufaniem społecznym. Klienci często powierzają mu przecież dorobek całego swojego życia, a na jego barki spada ogromna odpowiedzialność i zarazem chęć wykonania swojej pracy jak najlepiej. Nie mógłby przecież nie postarać się o jak najlepsze warunki dla klienta poszukującego czy też sprzedającego, gdy w grę wchodzą “produkty” o tak dużej wartości.
Szeroka wiedza pozwala mu na swobodne poruszanie się w tematyce nieruchomości oraz zdecydowanie w działaniu. Nie bez przyczyny dobrzy agenci to osoby pewne siebie, inteligentne, komunikatywne i o sporych umiejętnościach negocjacyjnych. Ważną cechą w tym zawodzie wbrew pozorom jest też umiejętność słuchania oraz empatia. Bywają przecież takie przypadki, że za chęcią sprzedaży czy kupna nowej nieruchomości, kryje się długa historia z życia osobistego klienta, którą woli on czasami powierzyć osobie zajmującej się sprzedażą jego przeszłości bądź kupna wręcz “nowego życia”.
Bezpieczeństwo transakcji jest chyba jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za tym, by skorzystać z usług biura nieruchomości. Pośrednik jest osobą posiadającą niezbędną w tym segmencie rynku wiedzę oraz – co jeszcze bardziej istotne – udokumentowane doświadczenie świadczące o profesjonalnym podejściu i gwarancji bezpieczeństwa czekającej nas transakcji, w której agent ma pośredniczyć.
Pośrednik ma zwykle dostęp do ogromnej bazy ofert mieszkań, domów, lokali czy działek na sprzedaż, spośród których nie wszystkie publikowane są na ogólnodostępnych portalach ogłoszeniowych. Niektóre prestiżowe nieruchomości są sprzedawane na wyłączność, co oznacza, że tylko dane biuro może pośredniczyć w transakcji ich sprzedaży. Brak powszechnej dostępności może paradoksalnie wpływać na popularność i zainteresowanie danym domem czy mieszkaniem. Dzięki swojej działalności kojarzenia transakcji, może o wiele szybciej znaleźć w swoich kontaktach sprzedającego oraz kupca, którzy idealnie dogadają się co do swoich oczekiwań i staną się kolejnymi zadowolonymi klientami danej agencji nieruchomości oraz samego pośrednika.
Któż by inny znał się na nieruchomościach lepiej, jak nie pośrednik? Wszystkie nieznane nam jeszcze zagadnienia czy nurtujące pytania można kierować bezpośrednio do niego, a on z pewnością wyjaśni wszystko krok po kroku i udzieli satysfakcjonującej odpowiedzi. Zwłaszcza w tematyce formalnej kupna i sprzedaży, która nierzadko dla osoby niemającej na co dzień do czynienia z tego typu transakcjami, stanowi nie lada wyzwanie.
Nieoceniona pomoc we wszelkich formalnościach. Notariusz, księga wieczysta, podatek od nieruchomości… W niezmierzonej ilości takich haseł można się zdecydowanie pogubić. Tym bardziej, jeśli do tej pory nie mieliśmy wciąż okazji zapoznać się z tematem nieruchomości od tej drugiej, bardziej skomplikowanej strony.
Praca pośrednika niemal każdego wybiega poza ramy czasowe typowego biurowego zajęcia. Bywa i tak, że prezentacje nieruchomości odbywają się późnym wieczorem, kiedy taka oto pora jest dużo bardziej wygodna dla klienta. To zajęcie wymagające poświęceń i ogromnej umiejętności planowania swojego czasu. Mimo to agent nieruchomości zawsze ma co najmniej chwilę dla swojego klienta, któremu jest w stanie wytłumaczyć krok po kroku, na jakim etapie znajduje się proces sprzedaży jego mieszkania bądź jaką nową, ciekawą ofertę udało mu się znaleźć.
W naszej mentalności zawód pośrednika nie należy jeszcze do tych niezwykle pomocnych i można by nawet rzec niezbędnych, podczas gdy dla przykładu w Stanach Zjednoczonych – niemal każda rodzina ma “swojego” agenta nieruchomości, odpowiedzialnego za wszelkie transakcje kupna, sprzedaży czy wynajmu należącej do niej nieruchomości. W Polsce zawód ten zyskuje na popularności coraz bardziej, jednak jeszcze większa liczba osób, która podejmuje się działań na rynku nieruchomości na własną rękę, powinna przynajmniej spróbować powierzyć to zadanie specjaliście. Przekona się wówczas, że warto!